• Apel z okazji uchwalenia konstytucji 3 maja

    Dnia 26 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akademii szkolnej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

    Uczniowie klas przypomnieli swoim kolegom i koleżankom okoliczności powstania oraz postanowienia Konstytucji sprzed ponad dwustu lat. Całość uroczystości wzbogacono recytacją wierszy i śpiewem utworów powstałych na tę okoliczność.

    Nastrój wprowadził uczniów w zbliżające się majowe święta.

    Akademię przygotowały panie : Monika Wolska oraz Justyna Pobłocka.

     

  • Akcja sprzątania świata

    Od 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami aktywnie uczestniczą w Akcji Sprzątania okolicy naszej szkoły dbając o czystość i szanując otaczającą nas przyrodę

  • Szkolny Turniej Ekologiczny

    Z okazji Światowego Dnia Ziemi trzyosobowe zespoły uczniów klas 4-8 wzięły udział w Szkolnym Turnieju Ekologicznym. Każdy uczeń rozwiązywał test o ochronie przyrody po czym w zespołach uczniowie odpowiadali na pytania, rozpoznawali znaki ekologiczne oraz wykonywali plakaty i tworzyli hasła zachęcające do ochrony przyrody. Całość była punktowana i wyłoniono zwycięzców I miejsce klasa 8 w składzie Marta Malek, Lilia Stefanin, Artur Gorlikowski II miejsce klasa 6 w składzie Eliza Pelowska, Zuzanna Lelek i Artur Fularczyk III miejsce klasa 7 w składzie Dawid Jank, Paweł Mejna, Nikola Konkol. Wszystkim serdecznie gratulujemy i pamiętajmy "Mniejszy ślad - lepszy Świat"

  • Przedstawienie historyczne

    W  dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyło się przedstawienie historyczne dla uczniów klas IV-VIII.

  • Dzień Książki i Praw Autorskich

    W dniu 23.04.2024 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto, kiedy literatura staje się mostem łączącym ludzkie dusze, a każda stronica książki otwiera okno na niezbadane krainy wyobraźni. Niech ta magia trwa i rozwija się w naszej szkole, ukazując piękno i potęgę słowa, jak niezwykłe źródło mądrości i inspiracji.

  • Wycieczka klas I-III

    Dzieci z klas I-III miały okazję poznać działalność @Zagroda Edukacyjna "Sołtysówka" w Łapalicach Uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych z zakresu hodowli zwierząt, produkcji rolnej, a wszystko z wrażliwością na piękno kultury kaszubskiej. Wspólne wypiekanie drożdżówek, zabawy na świeżym powietrzu, oglądanie i karmienie zwierząt, poczęstunek kiełbaską z grilla oraz malowanie drewnianych figurek zapewniły moc wrażeń i uśmiechu wszystkim dzieciom.

  • Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Pożarnictwie

    W dniu dzisiejszym dwie uczennice z klasy IV - Agata Lelek oraz Aniela Lewna wzięły udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Pożarnictwie, pt. "Młodzież zapobiega pożarom".

    Agata Lelek zajęła III miejsce, serdecznie gratulujemy

  • Szkolny Konkurs "Rodnô Mòwa"

    W dniu dzisiejszym odbył się Szkolny Konkurs "Rodnô Mòwa". Udział w konkursie wzięło łącznie 22 uczniów.

    Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

    Kat. I-III

    I miejsce - Wiktoria Lewna

    II miejsce - Oliwia Karczewska

    III miejsce - Mikołaj Jank

    Wyróżnienie dla : Martyny Lelek, Zuzanny Browarczyk oraz Balnki Walaszek

    Kat. IV-VI

    I miejsce - Agata Lelek

    II miejsce - Kinga Reis

    Kat. VII-VIII

    I miejsce - Dorota Reis

    II miejsce - Dawid Jank

    III miejsce - Dominika Koszałka

    Nagrodę GRAND PRIX otrzymała Nikola Konkol.

    Wszystkich serdecznie gratulujemy oraz życzymy powodzenia na dalszych szczeblach konkursu.

  • DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

     2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ma on na celu propagowania wiedzy na temat autyzmu i budowania wrażliwości społecznej w tym zakresie.
W naszej szkole z okazji Dnia Świadomości Autyzmu 5 kwietnia uczniowie wraz z nauczycielami ubrali się na niebiesko, spotkali się na cichej przerwie oraz na znak solidarności ułożyli wielkie niebieskie serce z balonów. Następnie uczniowie klas 4-8 brali udział w zajęciach poświęconych osobom dotkniętym spektrum autyzmu. Zaprojektowane aktywności dały im możliwość zetknięcia się z trudnościami, jakich doświadczają na co dzień osoby z autyzmem. W ten sposób uczniowie naszej szkoły zdobywali wiedzę na ten temat, a także dostrzegali specyficzne potrzeby i uczyli się wspierać swoich rówieśników w środowisku szkolnym. Rozbudzanie empatii jest bardzo ważne, ponieważ sprzyja integracji i budowaniu prawidłowych relacji. Musimy wiedzieć, że osoby z autyzmem też chcą mieć przyjaciół, tak jak my.

     

  • Warsztaty

    W czwartek 4 kwietnia br. naszą szkołę odwiedziła pani dr inż. Magdalena Kowalewska-Groszkowska ze stacji badawczej Muzeum i Instytutu Zoologii Państwowej Akademii Nauk z Warszawy. Pani doktor przeprowadziła warsztaty przyrodniczo-muzealne dla uczniów klas 6-8 na temat motyli. Uczniowie przypomnieli sobie wiedzę na temat owadów. Otrzymaliśmy piękne bawełniane torby, klucze do oznaczania motyli i inne gadżety. Na warsztatach składaliśmy puzzle 3d i każdy wyszedł z sali z piękną modliszką. Dziękujemy pani Magdalenie za wspaniałe warsztaty.

  • Kangur Matematyczny

    21 marca b.r. matematycznie uzdolnieni uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z zadaniami Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Po konkursie każdy  z uczestników otrzymał chiński tangram kangura.

    Konkurs organizowany jest równolegle w większości krajów europejskich, co czyni go nieoficjalnym świętem popularyzacji królowej nauk. Wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana.

    „Kangur Matematyczny” ma charakter jednorazowego testu. Zadania testowe ustalone są przez międzynarodową komisję podczas kongresu stowarzyszenia Kangourou Sans Frontieres. We wszystkich krajach obowiązuje wspólna data konkursu oraz te same zestawy pytań.

    Główną ideą konkursu jest sprowokowanie “jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy”.

  • Targi

    21 marc uczniowie klasy 8 naszej szkoły wzięli udział w I Powiatowych Targach Edukacyjnych Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Kartuskiego. Nasza młodzież miała możliwość zapoznania się z zasadami rekrutacji i tegoroczną ofertą edukacyjną

  • Wycieczka klas I-III

    W sobotni poranek dnia 16 marca 2024 roku uczniowie klas 1-3 uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Zwiedzili muzeum z przewodnikiem oraz uczestniczyli w warsztatach, podczas których malowali farbami wzory kaszubskie na różnych materiałach - drewnie, tkaninie. Własnoręcznie wykonane prace uczniów zostały zaprezentowane podczas szkolnych obchodów Dnia Jedności Kaszubów. Ponadto, uczniowie podzieleni na grupy poszukiwali eksponatów muzealnych, sprawdzając swoją pamięć, spostrzegawczość i wiedzę zdobytą podczas zwiedzania muzeum. Każdy z uczestników miał okazję zwiedzić wirtualnie kamienicę przy użyciu okularów VR. Następnie, był czas na integrację - spacer po Kościerzynie, film w Kinie ,,Remus” i posiłek w restauracji KCF. Ten dzień był pełen wrażeń i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

  • Misterium Wielkanocne

    W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy a także radości, jaką niosą ze sobą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. 

    W otoczeniu pięknie przygotowanej scenografii i specjalnie przygotowanych strojów uczniowie naszej szkoły zaprezentowali Misterium Wielkanocne, pt. „Wojna w imię postępu?”. Recytacje i  pieśni okolicznościowe wprowadziły nas w szczególny nastrój zbliżających się Świąt.

    W tym dniu w naszej szkole gościliśmy zaproszonych gości: Wójta Gminy Chmielno Michała Melibrudę, proboszcza parafii pw. Św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej – ks. Krzysztofa Kocha, Szanowną Radę Rodziców, sołtysa wsi Borzestowo – p. Patrycję Płotkę oraz sołtysa wsi Borzestowska Huta – p. Andrzeja Czaję, przewodniczącego Gminnej Komisji Edukacji – pana Brunona Cirockiego, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie – p. Edytę Klasę, Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie – p. Gabrielę Jóskowską, Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzestowie – pana Andrzeja Brylowskiego.

    Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor naszej szkoły, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia oraz złożyła świąteczne życzenia. Głos zabrał również Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda oraz ksiądz proboszcz Krzysztof Koch, którzy podziękowali za zaproszenie oraz również złożyli życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocy.  Serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości. 

    Dziękujemy również naszym sponsorom za wsparcie Misterium Wielkanocnego:

    - „Hotel pod Orłem” w Kartuzach

    - „Wichrowe Wzgórze Resort&Spa”

    - Lewiatan w Chmielnie – Pani Hanna Grzenia

    - Parkiet Stark w Kartuzach

    - Wołowina House w Miszewku

    - „Podobaltica” Martyna Wałaszkowska

    - Sala zabaw „Hocki Klocki”

    - Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach

    - „Kiston Hotel & Spa”

    - Marta i Grzegorz Grzenia

    - „Looksus” Chmielno Michalina Kempa

     

  • Konkurs ortograficzny

    22 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej  w Chmielnie odbył się II Gminny Konkurs Ortograficzny o Tytuł „Mistrza Ortografii Gminy Chmielno” pod patronatem Wójta Gminy Chmielno.  Z naszej szkoły udział wzięli następujący uczniowie: Milena Lis, Eliza Pelowska, Julia Chrapkowska i Lilia Stefanin. I miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Milena Lis i została Mistrzem Ortografii Gminy Chmielno. W kategorii klas VII-VIII Lilia Stefanin zdobyła III miejsce.Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  • Dzień Kolorowej Skarpetki

    21 marca, to nie tylko pierwszy dzień astronomicznej wiosny, ale również Dzień Kolorowej Skarpetki. Święto to jest wyrazem solidarności z osobami z zespołem Downa i ma na celu przybliżać tę chorobę, uczyć tolerancji i zrozumienia. W naszej szkole również aktywnie obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień. Dzieci i nauczyciele przyszli w dwóch różnych skarpetkach, a panie pedagożki przygotowały zajęcia tematyczne. Była więc krótka pogadanka o specyfice choroby, film o wyjątkowej skarpetce, zabawy dydaktyczne oraz projektowanie skarpetek. Takie zajęcia to ważny element budowania świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowania akceptacji oraz integracji z osobami chorymi.

  • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

    Poniżej przedstawiamy wyniku II Gminnego Konkursu Plastycznego, pt. "Najciekawsza ozdoba wielkanocna"

    Kat. 3- 4 latki

    - I miejsce - Klementyna Kiszelewska (Oddział Przedszkolny w Garczu)

    - II miejsce - Łucja Treder(Szkoła Podstawowa w Reskowie)

    - III miejsce - Leon Szreder (Szkoła Podstawowa w Reskowie)

    Wyróżnienie dla:

    - Mai Schlingeloff(Oddział Przedszkolny w Łączyńskiej Hucie)

    - Szymona Brylowskiego(Oddział Przedszkolny w Garczu)

    - Oliwii Hincy (Przedszkole Samorządowe "Baśniowa kraina"

    Kat. 5 - 6 latki

    - I miejsce - Antoni Szulc(Szkoła Podstawowa w Borzestowie

    - II miejsce - Maja Jesionek (Niepubliczne Przedszkole "Miś uszatek" w Miechucinie

    - III miejsce - Alan Litwin(Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie)

    Wyróżnienie dla:

    - Anny Baranowskiej(Szkoła Podstawowa w Borzestowie)

    - Poli Reclaf (Oddział Przedszkolny w Łączyńskiej Hucie)

    - Józefiny Szmidt(Szkoła Podstawowa w Chmielnie).

    Wszystkim serdecznie gratulujemy !!

  • Rozstrzygnięcie konkursów matematycznych

    W dniu dzisiejszym odbyło się rozstrzygnięcie konkursów matematycznych:

    "Znawcą liczby π " został Dawid Jank

    "Odkrywcą liczby π" został Maksymilian Regliński

    "Szkolny Konkurs Matematyczny"

    I miejsce - Eliza Jóskowska

    II miejsce - Nadia Malek i Nikola Bednarek

    III miejsce - Wiktoria Lewna

    Plastyczny Konkurs "Wesołe cyfry"

    I miejsce - Natan reclaf

    II miejsce - Marcel Stromski

    III miejsce - Ksawier Lelek

    Plastyczny Konkurs "Świat matematyki z liczbą π"

    I miejsce - Nina Kostuch

    II miejsce - Krzysztof Lewna

    III miejsce - Dawid Lelek

    Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!

  • Dzień Jedności Kaszubów

    Dzéń Jednotë Kaszëbów To wspaniałe święto wszystkich ludzi,którzy utożsamiają się z piękną kulturą naszego regionu obchodzone 19 marca każdego roku. Społeczność naszej szkoły obchodziła go w bardzo uroczysty sposób- dzieci z klas uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego wykonali przepiękne witraże oraz ozdoby z motywem haftu kaszubskiego, którymi udekorowali całą szkołę. Dzieci oraz nauczyciele ubrali się w barwy kaszubskie oraz prezentowali przypinki z logo Dnia Jedności Kaszubów. Na temat ziół oraz właściwości zdrowotnych roślin na Kaszubach przeprowadziły prelekcję Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Borzestowa które dały dzieciom możliwość sensorycznego poznania tychże roślin. Pan Kazimierz Cybula z Kamienicy Szlacheckiej przywiózł do naszej placówki swoją kolekcję narzędzi i urządzeń dawniej wykorzystywanych na Kaszubach. Co ciekawe- właściciel "Cybulowa" pokazał nam w przywiezionej przez siebie Kronice- wpis dzieci ze szkoły w Borzestowie z 2011 roku! My oczywiście nie omieszkaliśmy i ponownie, na pamiątkę umieściliśmy podziękowania dla Pana Cybuli w pamiątkowej księdze. Za wspaniały dzień, pełen wzruszeń, ciekawych informacji oraz możliwości poczucia wzajemnej integracji wszystkim Dzãkùjemë baro

  • Matematyczny Turniej "1 z 10"

    W poniedziałek  18 marca  odbył się w naszej szkole Konkurs Matematyczny "1 z 10",

    w którym udział wzięli uczniowie klas 6-8

     

    Konkurs był poprzedzony eliminacjami, z których wyłonionych zostało 10 zawodników z 6 -8

     

    Konkurs przebiegał w trzech etapach:

    - Uczniowie chętni do udziału w konkursie rozwiązywali test wyboru i uzupełnień, na podstawie którego zostali zakwalifikowani do etapu II.

     

    Etap II

    - Do etapu II przystąpiło po 10 uczniów

    - Zawodnikom zostały przydzielone losowo miejsca przy krzesełkach

    - Do każdego krzesełka przyczepione zostały trzy zielone paski oznaczające tzw. szanse.

    - Uczniowie odpowiadali na pytania po kolei, zgodnie z numeracją stolików.

    - Czas do namysłu i rozpoczęcia odpowiedzi na zadane pytanie wynosił 5 s.

    - Zawodnik, który odpowiedział prawidłowo zachowywał zielony pasek – tzw. szansę.

    - Zawodnik, który odpowiedział błędnie lub zaczął udzielać odpowiedzi po upływie 5 s, lub nie udzielił odpowiedzi na pytanie, tracił jedną szansę (zielony pasek).

    - Utrata 3 szans oznaczała zakończenie uczestnictwa w konkursie. (siadał na krzesełko)

    - Zawodnicy odpowiadali na pytania dotąd, dopóki tylko trzech zawodników zostało z szansami, jedną, dwiema lub trzema.

     

    Etap III - Finał

    - Do etapu III przeszło trzech zawodników.

    - Zawodnicy zachowali swoje niewykorzystane szanse z etapu II i dostali kolejne trzy nowe szanse (zielone paski).

    - Podczas finału zawodnicy odpowiadali w podobny sposób jak w II etapie, kolejno dotąd, dopóki nie został wyłoniony zwycięzca.

    - Zawodnicy musieli rozpocząć udzielanie odpowiedzi w czasie 5 sekund od postawionego pytania.

    - Za błędną odpowiedź lub jej brak uczestnikowi była odbierana szansa.

     

    I miejsce czyli Mistrzem Matematyki został MARCEL PELOWSKI – klasa 8

    II miejsce zdobyła MAJA MALEK – klasa 6

    III miejsce zdobyła LILIA STEFANIN – klasa 8.

     

    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych matematycznych sukcesów!

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Franciszka Tredera w Borzestowie
    Borzestowo 182

    83-335 Borzestowo
  • (58) 684 27 81

Galeria zdjęć