Zajęcia - koło szachowe

Pierwsze zajęcia

W tym roku szkolnym uczniowie klasy I i klasy II uczestniczą w zajęciach koła szachowego z programu Edukacja przez Szachy w Szkole z PZS.

W tym tygodniu odbyły się już trzecie zajęcia, na których poznajemy "szachową krainę". Szachownicę i jej cechy już znamy. Wiemy, że ma kształt kwadratu i podzielona jest na mniejsze kwadraciki tzw. pola. Teraz przyszedł czas na poznawanie bierek. Ostatnio poznaliśmy KRÓLA i wiemy już, że jest najważniejszy na szachownicy, porusza się małymi kroczkami do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo i na skos. Wiemy też, że król to jedyna figura, która pozostaje na szachownicy przez całą partię. Bowiem króla w szachach się nie bije, tylko daje mu się mata. Król więc jest bezcenny. Na szachownicy demonstracyjnej ćwiczyliśmy ruchy króla i sposób jego bicia. Dzieci nauczyły się też rymowanki, aby łatwiej zapamiętać ruchy króla.

Do zobaczenia za tydzień