W dniu 20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia pogoda nam dopisała więc mogliśmy w pełni cieszyć się wspólnymi grami i zabawami na świeżym powietrzu. Liczne atrakcje takie jak bańki mydlane, malowanie twarzy i wata cukrowa uprzyjemniły wszystkim czas. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki, rysowaliśmy kredą i tworzyliśmy prace plastyczne na folii spożywczej. Do naszego przedszkola zawitała również Pani Dyrektor z niespodzianką w postaci lodów. Dzień ten dostarczył naszym pociechom wielu wrażeń i na pewno będziemy go długo wspominać.
Z życia naszej szkoły
Dzień przedszkolaka
Gang słodziaków
Szkolne Przygody Gangu Słodziaków
We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do konkursu edukacyjnego "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków". Biorą w nim udział uczniowie klas I - III. Każdy z nich otrzymał album, w którym rodzic swoim podpisem potwierdza, że uczeń codziennie czyta głośno przynajmniej przez 10 minut. Oprócz samodzielnego czytania dzieci odwiedzają szkolną bibliotekę, gdzie odbywają się zajęcia czytelnicze prowadzane w oparciu o książkę Renaty Piątkowskiej "Co się stało na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków". Uczniowie wykonują własne ilustracje (kl. I), tworzą komiksy (kl. II) i piszą krótkie historie (kl. III).
Organizatorzy konkursu przewidzieli nagrody dla szkół: dofinansowanie na zakup książek do szkolnej biblioteki. Nagrody otrzymają także uczniowie ze zwycięskich klas.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.
JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ WAKACJE?
W przeddzień wakacji pani Dorota Głodowska podczas apelu szkolnego przedstawiła najważniejsze porady "jak bezpiecznie spędzić wakacje?"
PIKNIK EDUKACYJNY
Dnia 19.06.18r. w naszej Szkole odbył się Piknik Edukacyjny „Spotkanie z nauką”, prowadzony przez Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy EDUFUN.
Była to impreza plenerowa łącząca zabawę z nauką.
Uczniowie zmęczeni już nauką mieli okazję odetchnąć od murów szkoły i na świeżym powietrzu odkrywać tajniki fizyki, chemii czy biologii.
Wzięli w niej udział uczniowie z klas I – VII naszej szkoły. Oprócz warsztatów edukacyjnych dzieci miały możliwość zabawy z bańkami mydlanymi, pogrania w gry planszowe czy zjeżdżania na dmuchańcach.
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY
13 czerwca br, w Zespole Szkół w Chmielnie odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III
Nasza uczennica AGNIESZKA STANKOWSKA zdobyła tytuł MISTRZA MATEMATYKI GMINY CHMIELNO.
Uczennica ta uzyskała 100% poprawnych odpowiedzi
Bardzo gratulujemy Agnieszce i życzymy dalszych sukcesów!!!
Udział wziął również kolega Agnieszki Mateusz Cyrzan, któremu też bardzo gratulijemy i życzymy sukcesów już w klasie IV.
ZIELONA SZKOŁA W JAROSŁAWCU
W dniach od 14 do 16 czerwca uczniowie kl. IV-VII wyjechali do Jarosławca na ZIELONĄ SZKOŁĘ.
Miejscowość ta to stara, nadmorska wieś rybacka z XVI wieku. Od wielu lat cieszy się ogromnym powodzeniem jako miejscowość letniskowo-wypoczynkowa.
Pierwszą naszą atrakcją w Jarosławcu była latarnia morska. Została ona zbudowana z czerwonej i glazurowanej cegły na planie koła, każdą kondygnację podkreśla ozdobny gzyms. Z balkonu, z wysokości 33 metrów, rozciąga się widok na morze i dwa duże przybrzeżne jeziora. Nad jednym z nich mieliśmy okazję spacerować. Ponadto zobaczyliśmy znajdujący się przed latarnią morską Pomnik Rybaka.
Drugą atrakcją było Darłowo - to największe miasto powiatu sławieńskiego położone w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej. Po przybyciu do wspomnianego miasta przywitaliśmy się z Panią przewodnik, która oprowadziła nas po mieście i opowiedziała nam historię Darłowa. Pierwszym zabytkiem, który zobaczyliśmy był Zamek Książąt Pomorskich. Następnie przeszliśmy do Kościoła Mariackiego, gdzie mogliśmy podziwiać piękno budowli wybudowanej w stylu gotyckim. Potem udaliśmy się na rynek miasta, gdzie usytuowany jest m.in. Pomnik Rybaka.
W Darłówku, będącej dzielnicą Darłowa, byliśmy w porcie, z któregoprzyglądaliśmy się jak odpłuwają w rejs statki po Morzu Bałtyckim. Ponadto mieliśmy okazje zobaczyć tzw. most rozsuwany. Jest to jedyny taki most na terenie Polski. Łączy on Darłówko Wschodnie z Zachodnim.
Nie zabrakło zabawy na boisku, plaży i wspólnej zabawie przy grilu i na dyskotece,
Największą atrakcją była 2 godzinna zabawa na basenia w "Parku Wodnym Jan"
Wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, pełni wrażeń, uśmiechnięci i szczęśliwi wróciliśmy do domów.
Podczas wyjazdu przeżyliśmy niezapomniane chwile, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.
Było SUPER i na pewno wrócimy do Jarosławca za rok.
III edycja największej akcji czytelniczej w Polsce pn.: „Jak nie czytam, jak czytam”.
W piątek 8 czerwca o godz. 10 uczniowie z naszej szkoły jak i z całej Polski czytali – bez przymusu, każdy to, na co miał ochotę.
To już trzecia edycja tej wielkiej akcji czytelniczej. Udział w niej zadeklarowało ponad 2300 placówek w całej Polsce. W ubiegłym roku, 1 czerwca, blisko 460 tys. uczniów pobiło rekord w czytaniu w jednym momencie.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, od 28 lat jednego z najpopularniejszych czasopism dla nauczycieli, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne. „Po prostu chcemy, by uczniowie miło sobie poczytali w gronie koleżanek i kolegów. Bez wielkiej ideologii i politycznych patronów. By książka kojarzyła się z rozrywką, a nie szkolnym obowiązkiem. By uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są jedyni, a ci, którzy tego nie robią, mieli okazję spróbować” - piszą organizatorzy akcji.
WARSZTATY TERENOWE - "POMAGAM PSZCZOŁOM"
4 czerwca uczniowie klas I - III wzieli udział w wiosennych warsztatach terenowych pt."Pomagamy pszczołom".
Kaszubski Park Krajobrazowy zapewnił dzieciom autokar na wrsztaty, które odbyły się na terenie leśnictwa Sierakowice.
Dzieci zostały podzielone na 4 grupy. W ciągu 45 minut musiały wykonać 15 zadań. Doszły do leśniczówki i tam wykonywały jeszcze 2 zadania na czas.
Na zakończenie był poczęstunek oraz lekcja o pszczołach. Dzieci zobaczyły barć i ule.
47. KONKURS RECYTATORSKI LITERATURY KASZUBSKIEJ „RÔDNO MÒWA” CHMIELNO 2018
Już po raz 46. w Chmielnie odbył się Finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno Mowa". O miano najlepszych mistrzów słowa mówionego rywalizowała nasza uczennica z kl. V
Dwudniowy finał konkursu rozpoczęto w sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie
W sobotę uczestnicy prezentowali się przed komisją. W tegorocznej edycji zasiedli w niej ks. prof. Jan Walkusz - przewodniczący, Zbigniew Jakowski, Tomasz Fopke, Bożena Ugowska oraz Karolina Keler. Jury brało pod uwagę takie elementy występu jak dobór repertuaru, interpretacja utworów, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny prezentacji.
Finalistów - laureatów poznaliśmy w niedzielę.
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy.
DZIEŃ MATKI
24 maja cała grupa przedszkolaków zaprosiła swoje ukochane mamy.
Maluchy pod opieką pań i pana przygotowały piosenki, wiersze, a nawet wspólne tańce i przedstawienie
Był także słodki poczęstunek przygotowany przez panie z przedszkola.
My także pragniemy dołączyć się do tych życzeń. Wszystkim mamom w maju i tatom w czerwcu, życzymy wszystkiego najlepszego.
IIII WOJEWÓDZKI KONKURS CZYTELNICZY - "CZY ZNASZ TĘ BAŚŃ?"
Dnia 16 maja 2018r AGNIESZKA STANKOWSKA i ARTUR KITOWSKI z kl. III wzięli udział w wojewódzkim konkursie dla klas III, w których jest nauczany język kaszubski.
Uczniowie musieli zapoznać się z bajkami Janusza Mamelskiego w języku kaszubskim i polskim.
Podczas zmagań finałowych rozwiązywali różnorodne zadania, w formie pisemnej i ustnej, w których wykazali się wiedzą na temat przeczytanych baśni oraz znajomością podstawowych zwrotów w języku kaszubskim.
Nasi uczniowie dostali się do finału.
Bardzo im gratulujemy!
GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
21 maja w Szkole Podstawowej w Kożyczkowie już po raz siódmy odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Chmielno Pan Jerzy Grzegorzewski.
W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie klas VI-VII ze szkół podstawowych gminy Chmielno. Zadaniem konkursowym było napisanie testu z zakresu gramatyki, słownictwa i struktur językowych.
Naszą szkołę reprezentowali Oliwia Czaja, Daria Grzenkowicz i Hubert Walaszek
Gratulujemy naszej drużynie, zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.
WYCIECZKA DO WDZYDZ I KOŚCIERZYNY W RAMACH REALIZOWANEGO PROJEKTU W NASZEJ SZKOLE
18 MAJA br .odbyła się wycieczka do Wdzydz Kiszewskich i Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Uczestnikami wyprawy byli chętni uczniowie klas II-V którzy uczestniczyli w realizowanym projekcie "Podnoszenie jakości nauczania w Gminie Chmielno". Wyjazd był bezpłatny.
Zwiedziliśmy Park Etnograficzny, który położony jest nad jeziorem Gołuń, zabudowany obiektami regionalnej architektury.
Byliśmy w starych chatach ze strzechy, urokliwej kapliczce, wiatraku i chłopskich zagrodach. Poznaliśmy życie starej wsi, chłopskie zajęcia i rzemiosło.Byliśmy również w starej szkole, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o tym jak kiedyś uczyli się nasi przodkowie, jak kiedyś karano dzieci w szkole, chętne dzieci klęczały na grochu. Mogliśmy usiąść w starych ławkach i pisać gęsim piórem zamoczonym w atramencie. Poznaliśmy i pobawiliśmy się zabawkami, które kiedyś sami wykonywali swoim pociechom.
Z Wdzydz pojechaliśmy do Kościerzyny gdzie zwiedziliśmy Muzeum Kolejnictwa.
Wszyscu uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do domów. Czekamy na kolejne wyjazdy.
Gminny Konkurs Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa"
Dnia 15 maja 2018 w GOKiS w Chmielnie odbył się Konkurs Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mowa”- etap gminny. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło aż 9 dzieci.
Konkurs odbył się w trzech kategoriach: I-III, IV- VI i klasy VII i gimnazjum.
Osiągnięcia naszych uczniów:
JULIA JANK - III MIEJSCE
OLIWIA OKUIEWSKA - WYRÓŻNIENIE
MARTA MALEK - WYRÓŻNIENIE
AMELIA ŻOŁĄDZ - WYRÓŻNIENIE
DZIEŃ PATRONA i KONKURS PROZY I POEZJI KASZUBSKIEJ
14 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona - Franciszka Tredera
W tym dniu odbył się również Szkolny Konkurs Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa"
Po przesłuchaniu uczniów komisja w składzie:Aneta Wenta, Dorota Głodowska, Anita Formela ogłosiła wyniki:
KATEGORIA PRZEDSZKOLE:
I miejsce - ARTUR FULARCZYK
I miejsce - JAN STEFANIN
II miejsce - AMELIA ŻOŁĄDZ
III miejsce - SYLWIA GORLIKOWSKA
wyróżnienie: JULITA JANK, JLIA KARCZEWSKA, ANITA BARANOWSKA
KATEGORIA KLASA I - III
I miejsce - MARTA MALEK
II miejsce - MATEUSZ REITER
III miejsce - JULIA CHRAPKOWSKA
wyróżnienie - NIKOLA KONKOL
KATEGORIA KLAS IV - VI
I miejsce - OLIWIA OKUNIEWSKA
II miejsce - MAGDALENA DAMPS
III miejsce - ZUZANNA CHYLEWSKA
WYRÓŻNIENIE: WIKTORIA ŻOŁĄDZ
UDZIAŁ: ZUZANNA FORMELA, KAJA BUSZMAN
KATEGORIA KLAS VII
I miejsce KLAUDIA GOSZ
II miejsce JULIA JANK
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS VI
11 maja 2018r. o godzinie 10:00 w Szkole Podstawowej w Kożyczkowie odbył się coroczny Gminny Konkurs Matematyczny Uczniów Klas VI szkół podstawowych z terenu gminy Cmielno. Konkurs patronuje wójt Gminy Chmielno -Jerzy Grzegorzewski.
Konkurs otworzyła pani Elżbieta Cerowska, serdecznie witając wszystkich zebranych i życząc im powodzenia.
Uczestnikom tegorocznej rywalizacji przyświecało następujące motto: „Celem obliczeń nie są same liczby, lecz ich zrozumienie.” Jest to sentencja Richarda Wesleya Hamminga (1915–1998) – amerykańskiego matematyka, przypominająca nam, że wszystkie otrzymane wyniki rachunkowe powinny być interpretowane, a także weryfikowane w odniesieniu do kontekstu rozwiązywanego problemu, czy też warunków i założeń zadania.
Zestawy zadań konkursowych opracowano na poziomie klas szóstych. Uczestnicy mieli 60 minut na rozwiązanie 30 zadań zamkniętych.
Prace uczniów były kodowane. W skład komisji oceniającej weszły nauczycielki matematyki obecne na konkursie:
Po podsumowaniu punktów wyłoniono następujących laureatów: Nasza uczennica Julka Cyrzan zdobyła IV miejsce
Udział wzieli również Hubert Walaszek i Dawid Zieman
WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO ZOO
8 maja 2018r. przedszkolaki z grupy 5- i 6-latków wybrały się na wycieczkę do ZOO.
Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień. Już w autokarze były mocno podekscytowane, zastanawiały się jakie zwierzęta spotkają!? Przedszkolaki miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta, m.in. słonie, kangury, zebry, żyrafy, alpaki, lwy, tygrysa. Widziały również zwierzęta z domowej zagrody i z naszych lasów m.in. dziki, wilki i przesłodkie osiołki.
Odwiedziły również wiwarium i akwarium.
Do domu wszyscy wracali zmęczeni ale bardzo zadowoleni i uśmiechnięci!
Spotkanie z Andrzejem Perepeczko
Spotkanie z Andrzejem Perepeczko
W chmieleńskim domu kultury uczniowie naszej szkoły spotkali się z pisarzem, autorem przede wszystkim powieści dla dzieci, ale też książek dla dorosłych i podręczników dla studentów. Andrzej Perepeczko opowiedział o inspiracjach w tworzeniu swoich utworów, o ich bohaterach oraz o zdarzeniach pozwalających mu tworzyć interesującą fikcję literacką. Przedstawił też sposób tworzenia książki od pomysłu na jej napisanie, aż do jej wydania.
Po prelekcji uczniowie poprosili o zrobienie pamiątkowego zdjęcia z pisarzem, a chętni mogli kupić jedną z nowszych pozycji z autografem literata. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a dzieci były zadowolone z niecodziennej lekcji.
SUKCES NASZYCH PIŁKAREK
7 maja w Zespole Szkół w Miechucinie odbyły się Gminne rozgrywki piłki nożnej dziewcząt.
Nasza drużyna w składzie: Katarzyna Lelek, Barbara Gronda, Paulina Gronda, Magdalena Damps, Wiktoria Żołądz, Daria Grzenkowicz, Oliwia Czaja, Adrana Petke zajęły I MIEJSCE
Nasza drużyna reprezentować będzie gminę Chmielno na etapie powiatowym w Kamienicy Szlacheckiej
Gratulujemy! Opiekunem drużyny jest pani Marta Grzenia
Archiwum Aktualności