Od października w grupie 5-latków realizujemy projekt edukacyjny pt. "Spotkanie z bajką". Projekt powstał z myślą aktywacji rodziców w życie przedszkola. Stały kontakt z książką ma znaczący wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Rozwija jego wyobraźnię, kreatywność, wzbogaca zasób słownictwa i sferę przeżyć emocjonalnych. Książka umożliwia przedszkolakom zadawanie pytań i uzyskiwanie na nie odpowiedzi. Literatura jest też doskonałym czynnikiem inspirującym do zabaw teatralnych i działań plastycznych. Zachęcamy wszystkich rodziców do czytania swoim dzieciom, gdyż czytanie wpływa pozytywnie na wiele sfer w ich rozwoju i niesie za sobą cenne korzyści! W ramach akcji "Spotkanie z bajką" grupa "Motylków" gościła mamusię Izabeli. Motylki z zaciekawieniem wysłuchały bajek o "Trzech świnkach". Dzieci oglądały kolorowe ilustracje i opowiadały co się na nich dzieje. Pani Maria zadawała przedszkolakom pytania do przeczytanych bajek, a dzieci doskonale sobie z nimi poradziły. Na zakończenie spotkania mama Izy poczęstowała dzieci małą słodkością. Dzieci otrzymały również upominki: piłki oraz smycze. Serdecznie dziękujemy Pani Marii za miło spędzony czas oraz przygotowanie ciekawego spotkania. Zapraszamy chętnych rodziców do kolejnych spotkań !
Z życia naszej szkoły
Spotkanie z bajką
Śniadanie daje moc
Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Chcielibyśmy także, aby miały równy start i nie czuły się gorsze od innych. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Dlatego 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc, w każdej klasie zorganizowaliśmy śniadanie i daliśmy szansę dzieciom aby mogły wspólnie zjeść najważniejszy posiłek dnia. Dzieciaki miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Przykładem, który mógł przemówić do wyobraźni dzieci jest samochód bez benzyny, który nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”.
"Méster Bëlnégò Czëtaniô"
Uczniowie w dniu 7 listopada udali sie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielnie gdzie odbyła się kolejna edycja konkursu "Méster Bëlnégò Czëtaniô" na szczeblu gminnym. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali uczniowie:
Julia Jank, Rafał Reiter, Zuzanna Chylewska, Wiktoria Żołądz, Lilia Staefanin
Nagrodzeni zostali: Lilia Stefanin- wyróżnienie oraz Zuzanna Chylewska - II miejsce.
Zuzia będzie reprezentować naszą szkołę w konkursie na szczeblu powiatowym.
W szkolnych eliminacjach konkursu pięknego czytania w języku kaszubskim w którym zwycięzcami zostali:
Klasy I-III
1. Oskar Recław
2. Lilia Staefanin
Klasy IV-VI
1. Zuzanna Chylewska
2. WIktoria Żołądz
Klasy VII-VIII
1. Julia Jank
2. Rafał Reiter
Serdecznie gratulujemy!
Projekt "Kreatywny przedszkolak"
Już od 1 listopada nasi najmłodsi podopieczni będą uczestniczyli w projekcie „Kreatywny przedszkolak”. Odbywać się będą zajęcia umuzykalniające, matematyczno- przyrodnicze oraz z języka angielskiego. Dodatkowo dbając o prawidłowy rozwój postawy ciała zajęcia korekcyjne i korekcyjno kompensacyjne. Przedszkolaki będą miały również możliwość wzięcia udziału w robotyce, gdzie rozwijać będą swoją wyobraźnię i powoli wejdą w świat podstaw programowania. Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i na pewno uatrakcyjnią ramowy plan dnia.
Kaszubskie Madony
5 listopada w Samorządowej Szkole w Starej Hucie odbył się Finał XIV Konkursu Plastycznego "Kaszubskie Madonny". Uczennica klasy VIII Julia Malek była jedną z laureatek tego konkursu.
Na konkurs nadesłano 120 prac z 21 szkół. Serdecznie gratulujemy Julce!
Święto zmarłych
31 października, w przed dzień Święta Zmarłych samorząd szkolny jak i uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami K. Wydrowską i A. Formelą udali się na cmentarz parafialny. Tam zapalili znicze na opuszczonych grobach oraz posprzątali. Odwiedziliśmy również pomnik Gryfowców, który znajduje się na Lipowcu. Na lekcjach języka kaszubskiego uczniowie przygotowali wiązanki, które położyli przy tablicy naszego Patrona jak i przy pomniku F. Kręckiego.
Szkolne Przygody Gangu Słodziaków
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rowoju dziecka - pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myslenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. w dniu dzisiejszym odbyło sie podsumowanie projektu edukacyjnego "Szkolne przygody gangu Słodziaków". Zadaniem dzieci było codzienne czytanie książek i zbieranie w albumie specjalnych naklejek. Poszczególne klasy wykonywały również zadania literacko- plastyczne. Osoby, które najbardziej aktywnie brały udział w akcji, zostały wyróznione i otrzymały pluszowe zwierzatko. Na wszystkich uczniów czekała również słodka nespodzianka.
Ślubowanie
23 października odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych, którzy pod kierunkiem wychowawczyni p. Anny Paluch perfekcyjnie przygotowali się i pięknie zaprezentowali w występie przed zaproszonymi gośćmi, rodzicami i kolegami. Dając świadectwo, że są gotowi złożyć uroczyste ślubowanie i stać się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Franciszka Tredera w Borzestowie. Zaproszeni goście gratulowali, składali życzenia oraz obdarowali pierwszoklasistów upominkami. Dzień był dla naszych najmłodszych uczniów pełen wrażeń, pozytywnych emocji i niespodzianek. Przed nimi osiem lat nauki w szkole podstawowej i z pewnością wielokrotnie będziemy podziwiać ich umiejętności i talenty.
Spotkanie z Policją
W dniu 19.10 naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Policji. Przeprowadzili zajęcia wsród uczniów klas młodszych przypominając zasady bezpiecznego poruszania się na drogach, numery alarmowe i reagowanie w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie starszych klas IV-VIII natomiast mogli zapoznać sę z konsekwencjami demoroalizacji i czynów karalnych. Goście odpowiedzieli na liczne pytania uczniów dotyczące min. wstawiania zdjęć na portale społecznościowe.
Zielona Szkoła
W dniach 15 – 17 październik b.r. uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami panią K. Wydrowską i panią M. Brylowską udali się do Leśnej Stacji. Jest to niezwykłe miejsce, położone w miejscowości Leśna Huta, nieopodal Czarnej Wody. Przez trzy dni znajdowaliśmy się w oddali od ruchliwych dróg i miejskiego gwaru. Otaczała nas przepiękna przyroda, cisza i zapach lasu. Wieczory spędzaliśmy przy ognisku, gdzie wspólnie śpiewaliśmy i układaliśmy opowiadania. Nocą odbywały się podchody rozegraliśmy grę „Świetlik”. Gra ta polegała na złapaniu Świetlika – pana Szymona, który jako jedyny miał latarkę. W dzień nie zabrakło warsztatów i lekcji poznawczych. Zrobiliśmy przepiękne prace plastyczne jak i wykonaliśmy łódki ze złotka, które wypełnialiśmy kasztanami. Dowiedzieliśmy się czym jest ochrona przyrody, spotkaliśmy się z panem leśniczym, który przedstawił nam architekturę lasu oraz co zrobić gdy pobłądzimy w lesie. Leśna Stacja to przystanek do którego chcielibyśmy jeszcze powrócić.
Projekt "Umiem pływać"
Piętnaścioro uczniów z klasy II i III bierze udział w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski województwa Pomorskiego oraz Samorząd Gminy we współpracy ze Słupskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Dzieci pod opieka Pani Anity Formela będą wyjeżdżać 10 razy na 2 godzinne zajęcia nauki pływania na basen Aqua Centrum w Kościerzynie.
Uczniowie naszej szkoły jeżdżą na basen również z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Reskowie i Miechucinie.
Podczas zajęć dzieci zostały podzielone na 3 grupy, pod względem umiejętności pływania i oswojenia się z wodą. Zajęcia prowadzone są przez 3 instruktorów, którzy umiejętnie przygotowują uczniów do coraz swobodniejszego poruszania się w wodzie, zanurzania się, nurkowania, a w konsekwencji do samodzielnego pływania na plecach i brzuchu.
Na koniec każdych zajęć w nagrodę dzieci mogą chwilę pobawić się swobodnie w basenie, pozjeżdżać na zjeżdżalni czy wymasować w jacuzzi.
100 pocztówek na 100-lecie Niepodległości
Projekt edukacyjny "100 pocztówek na 100-lecie Niepodległości" został stworzony przez nauczycieli j. angielskiego z całej Polski. Ma na celu uczczenie przez uczniów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz promowanie postawy patriotycznej.
W trakcie jego trwania uczniowie z każdej ze szkół przygotowali i wysłali 100 kartek do 100 różnych placówek rozmieszczonych na terenie całej Polski oraz na Litwie.
Do udziału w projekcie zostali zaangażowani uczniowie naszej szkoły. Dzieci przygotowały pocztówki własnoręcznie zrobione, na której napisały po angielsku pozdrowienia z okazji 100-lecia Niepodległości dla rówieśników z innych placówek. Na każdej kartce pojawił się również napis: „I’m proud to be Polish” (ang. Jestem dumny z bycia Polakiem)
Piłka nożna
W dniu 5 października w Szkole Podstawowej w Chmielnie odbyły się zawody Halowej Piłki Nożej. Nasza drużyna pod opieką Pani Marty Greznia zdobyła 3 miejsce. Gratulujemy!
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 12 października w naszej szkole obchodziśmy święto Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie mogli wcielić się w postać nauczyciela i poprowadzić lekcje. Uczniowie skrupulatnie przygotowali się do zajęć dzięki czemu zajęcia przez nich prowadzone były bardzo atrakcyjne. Po kilku godzinach samorządności odbyła się uroczysta akademia na której podziękowano nauczycielom za trud i zaanagażowanie jakie wkładają w swoją pracę.
Zawody sportowe
W dniach 4, 5 października reprezentanci naszej szkoły dzielne walczyli w zawodach sportowych organizowanych przez sąsiednie placówki. W biegach które odbyły się w Miechucinie nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Jakub Kwidziński I miejsce
Wiktoria Żołądź - III miejsce
Maksymilian Kwidziński - V miejsce
W zawodach piłki nożnej nasza drużyna zdobyła 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i opiekunowi Pani Marcie Grzenia :)
Egzamin na kartę rowerową
W dniu 2 paźdzernika uczniowie klasy V przystąpili do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Należało prawidłowo wykonać 4 zadania, min. "ósemkę", jazdę na rowerze kierując jedąa ręką, slalom oraz jazdę po linii prostej. Serdecznie gratulujemy!
Dzień głośnego czytania
28 września w klasie "O" obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W ramach tej akcji w najstarszej grupie Pani Aneta czytała przyniesione przez dzieci pozycje książkowe. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!
Wybory samorządu uczniowskiego
W dniu 26 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorzadu Uczniowskiego. Uczniowie klas IV - VIII wybierali spośród 8 kandydatów. Ostatecznie przewodniczącą szkoły została Daria Grzenkowicz, jej zastepczynią Julia Malek, a szkolnym skarbnikiem ogłoszono Aleksandrę Grzenkowicz.
Serdecznie Gratulujemy
Warsztaty
Dnia 24 września 2018 roku w naszej szkole odbył się Piknik Naukowy w ramach wydarzenia „Tydzień Nauki z Projektorem – Kurs na wiedzę. Kierunek : Chmielno!”. Zajęcia prowadziła 13 – osobowa grupa studentów z wolontariatu studenckiego Projektor. Uczniowie uczestniczyli w pokazach naukowych z dziedziny chemii, fizyki, ekonomii, robotyki, kryminalistyki, pierwszej pomocy i animacji.
Pokazy chemiczne przybrały formę magicznego show i przeniosły uczniów do filmowego laboratorium. Interesujące pokazy z elektrostatyki doprowadziły do tego, że uczniowie poprzez generator Van de Graffa przewodzili prąd. Aby rozbudzić wyobraźnię uczestników, rozwinąć zdolności logicznego myślenia i zachęcić do rozwiązywania zagadek grupy uczniów udały się też na warsztaty z kryminalistyki. Analizowali miejsce zbrodni, uczyli się ściągnąć odciski palców, przyglądali się własnym odciskom palców i poznali tajniki m.in. daktyloskopii i mechanoskopii. Na zajęciach z robotyki mogliśmy oglądać roboty z łożone i zaprogramowane przez studentów.
Kolejne były warsztaty z pierwszej pomocy, na których uczniowie chętnie ćwiczyli resuscytacje krążeniowo-oddechową na fantomach oraz układali poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Zajęcia z ekonomii sprawdziły czy każdy z uczniów potrafi liczyć. Czy poradzi sobie nie tylko na lekcjach matematyki, ale też w sklepie czy na giełdzie.
Na koniec zajęcia animacyjne, czyli trochę zabaw ruchowych i kreatywnego myślenia w rozwiązywaniu zagadek. Uczniowie tworzyli balonowe zwierzątka i inne tory swojej wyobraźni. Każdy już wie, że można zorganizować sobie swój wolny czas bez komputera i potrafi pobudzić swoją wyobraźnię do tworzenia nowych zabaw.
Studenci dołożyli wszelkich starań, żeby wydarzenie to zostało na długo w pamięci uczestników.
.
Powiatowe Biegi
W dniu 21 września nasza szkoła uczestniczyła w Powiatowych Biegach w Somoninie. Pod opieką Pani Marty Grzenia, Jakub Kwidzinski zajął II miejsce i Maksymilian Regliński III miejsce. Serdecznie gratulujemy
Archiwum Aktualności