W dniach 26 - 27 października uczniowie klas IV - VIII naszej szkoły pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu "Poznaj Polskę".
Wyruszyliśmy o 5.00 rano w środę, wiedząc że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną, kolorową jesienną aurą.
Pierwszym punktem było zwiedzanie Zamku Królewskiego, gdzie podziwialiśmy apartamenty króla Stanisława Augusta . Największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792r. Po zwiedzeniu Zamku wraz z panią przewodnik udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, po drodze odwiedzając Bazylikę Archikaterdalną p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, Krakowskie Przedmieście, zobaczyliśmy Pomnik Syrenki, Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki. Kolejnym punktem tego dnia była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii. Dowiedzieliśmy się, dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie, co to sarkofag i kartonaż oraz i ilu bandaży zużywano do zrobienia jednej mumii. Poznaliśmy mit o Ozyrysie i zwiedzając jego królestwo zapoznaliśmy się z egipską wiarą w życie pozagrobowe. Następnie przeszliśmy na Plac Marszałka J. Piłsudskiego, gdzie odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza i zobaczyliśmy zmianę warty. Po intensywnym zwiedzaniu tak ważnych miejsc naszej historii i kultury zmęczeni, ale pełni wrażeń wyruszyliśmy do miejsca noclegowego gdzie czekał na nas gorący posiłek.
Dzień drugi wycieczki przyniósł kolejne atrakcje. Pierwszym punktem programu był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy z wysoka.
Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Łazienek Królewskich, założonych w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zauroczeni jesiennymi barwami parku i oswojonymi wiewiórkami spacerowaliśmy poznając historię pałaców i ogrodów. Zobaczyliśmy tam m.in. Pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Pałac Myśliwski.
Następnie przejechaliśmy Traktem Królewskim m.in. Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem, zobaczyliśmy budynki ambasad, Sejmu, Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Belweder.
Ostatnim punktem wycieczki był cmentarz Powązki wojskowe, gdzie w zadumie i refleksji pochylaliśmy się nad mogiłami znanych
i zasłużonych osób: wybitnych pisarzy, lekarzy, aktorów, sportowców, żołnierzy powstań narodowych oraz więźniów zamordowanych w obozach koncentracyjnych.
Po zakończeniu zwiedzania ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Warszawę opuszczaliśmy pełni wrażeń i refleksji.
Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócimy by odkryć to, co zostało przez nas jeszcze nie odkryte.