Grupa "Słoneczka" śpiewająco świętuje Dzień Niepodległości
Dzień Niepodległości - grupa Słoneczka
Dzień Niepodległości w grupie Maluszki
11 listopada Święto Niepodległości. Pielęgnując tradycje i patriotyzm Maluszki przez ostatni tydzień zdobywały wiedzę na temat naszego kraju. Poznały flagę, godło, hymn. Dowiedziały się również, że przez 123 lata nie było Polski na mapie świata. Dzisiaj 10 listopada wszystkie przedszkolaki wystrojone w galowe stroje pięknie zaśpiewały piosenkę o Niepodległości.
Wycieka do kina klas I-III
Dnia 9 listopada2021 roku klasy I-III pojechały na projekcję filmu animowanego pt.: „Rodzinka rządzi” do Kina Helios w Gdańsku.
„Rodzinka rządzi” to pełna przygód animowana komedia adresowana do całej rodziny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tim i jego żona, Carol, mieszkają na przedmieściach ze swoją super-inteligentną 7-letnią córką Tabithą i uroczą, małą Tiną. Tabitha ubóstwia swojego wuja Teda i chce stać się taki jak on. Mała Tina ujawnia, że jest - ta-da! - tajną agentką BabyCorp z misją odkrycia mrocznych sekretów szkoły Tabithy i jej tajemniczego założyciela, dr Erwina Armstronga. Dzięki niej bracia Templeton zjednoczą się w nieoczekiwany sposób i odkryją, co naprawdę ma znaczenie.
Po zakończonym seansie poszliśmy coś zjeść. Oczywiście największą atrakcją było samodzielne złożenie zamówienia w restauracji typu McDonald, KFC. Następnie udaliśmy się na przystanek, na którym czekał już na nas autobus. Przez całą drogę powrotną trwały rozmowy nie tylko na temat obejrzanej bajki. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły i do swoich domów.
3
WYCIECZKA DO MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
- 103
9 listopada 2021, klasy IV - VIII wraz z opiekunami – Magdaleną Kulaczewicz, Katarzyną Wydrowską, Karoliną Cichosz, Katarzyną Kanczkowską wybrali się na wycieczkę kulturoznawczą do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie wzruszającej oraz ciekawej wystawy o losach Naszego kraju. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć wiele zdjęć i eksponatów z tamtego okresu. Uczestniczyli również w ciekawej lekcji pt. "PODRÓŻ W CZASIE – HISTORIA PEWNEJ RODZINY (1939-1945)
Lekcja odbywa się w rekonstrukcji salonu warszawskiego mieszkania w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej, oraz tuż po jej zakończeniu. Trudne zagadnienia wojenne uczniowie poznali poprzez problemy życia codziennego na przykładzie losów rodziny Jankowskich. Taka konwencja ułatwiała dzieciom identyfikację z losami i doświadczeniami bohaterów wystawy, a przez to łatwiejsze poznanie i zrozumienie historii.
Uczniowie otrzymali karty pracy z pytaniami, które były wskazówkami do samodzielnej eksploracji przestrzeni wystawy, do poszukiwań i samodzielnego zdobywania wiedzy. Obserwując i analizując wystawę zwiedzający zdobywają wiedzę i mieli okazję do refleksji. Po wypełnieniu kart uczniowie dzielili się ustaleniami, przemyśleniami pod kierunkiem edukatora.
Po bardzo ciekawej lekcji w Muzeum udaliśmy się do Jumpcity na wspólną zabawę oraz do Macdonalda.
Mimo późnego powrotu do domu wszyscy wrócili bardzo zadowoleni
Sukces naszej uczennicy
Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na rok szkolny 2020/2021 w ramach Pomorskiego Programu pomocy stypendialnej - III edycja współfinansowanego ze środków Refionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020 za wysokie wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2020/2021 zdobyła:
Wiktoria Żołądz - absolwentka naszej szkoły.
Gratulujemy!
Kuratoryjny Konkurs Języka Polskiego
26 października 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Franciszka Tredera w Borzestowie odbył się Kuratoryjny Konkurs Języka Polskiego. Wzięło w nim udział sześcioro uczniów z klasy siódmej i ósmej. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test, w którym m.in. należało dokonać interpretacji utworu literackiego, sporządzić plan wydarzeń do tekstu popularnonaukowego, rozwiązać zadania ze składni, słowotwórstwa, opisać części mowy i zredagować charakterystykę Merkurego, boga greckiego. Najwyższy wynik uzyskał uczeń klasy VIII - Kacper Furman.
XX DYKTANDO KASZUBSKIE
Uczniowi naszej szkoły Oskarowi Recław gratulujemy wzięcia udziału w finale "XX DYKTANDA KASZUBSKIEGO" w Szczecinie. Wzięcie udziału w finale jest bardzo dużym osiągnięciem, gdyż Oskar był jednym z dziesięciu finalistów w swej kategorii ;)
Wizyta Policji w naszej szkole
- 44
W Szkole Podstawowej w Borzestowie miało miejsce niecodzienne spotkanie uczniów klas 0-III z Panią Policjant. Tematem było Bezpieczeństwo na drodze - bezpieczna droga dzieci do szkoły. W związku z tym, iż gościem w szkole był POPO- maskotka pomorskich policjantów, pojawiła się wyjątkowa okazja pokazania uczniom aspektów bezpieczeństwa w sposób trochę luźniejszy i humorystyczny.
Dzieci na widok słonia od razu miały uśmiechy na twarzach i wszystkie chciały być jak najbliżej niego. Tematem spotkania było oczywiście bezpieczeństwo na drodze - bezpieczna droga dzieci do szkoły.
Pani Policjant chciała w ten sposób uświadomić najmłodszym uczniom jak mają zachowywać się na drodze. Na takich spotkaniach dzieci poprzez zabawę poznają zasady bezpiecznego poruszania się na drogach. Pani Policjant przypomiała dzieciom o zasadach poruszania się po ulicy, chodnikach oraz jak wezwać służby ratownicze w przypadku jakiegoś zdarzenia.
Dziękujemy bardzo za tak cenną lekcję :)
Badanie kontrolne NSP 2021
Od 12 do 24 listopada 2021 r. zostanie przeprowadzone badanie kontrolne, które jest podstawowym sposobem oceny jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki służą ocenie jakości różnych aspektów badania spisowego oraz umożliwiają udoskonalenie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych realizowanych przez jednostki statystyki publicznej. Badanie będzie realizowane na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Ankieterzy statystyczni będą kontaktować się telefonicznie, z numeru : 22 828 88 88 z pełnoletnią osobą, która w spisie zasadniczym wypełniła jako pierwsza formularz spisowy. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. W trakcie wywiadu zostanie zadanych kilka pytań dotyczących m.in. miejsca zamieszkania 31 marca 2021 r., poziomu wykształcenia, własności mieszkania, sposobu, w jaki respondenci uczestniczyli w spisie zasadniczym. Rozmowa potrwa około 10 minut. Pełna lista pytań oraz dodatkowe informacje na temat badania kontrolnego dostępne są na stronie: spis.gov.pl. Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy, dane udostępniane w badaniu podlegają prawnej ochronie i będą wykorzystane wyłącznie w celach statystycznych
Dzień Postaci z Bajek - grupa "Słoneczka"
- 68
Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Z samego rana dzieci pomalowały zamek, by później podczas zabawy móc się nim bawić. Następnie dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą oraz segregowały rekwizyty z bajek. Musiały też odgadnąć bajkę po tytułowej piosence.
Na koniec dzieci obejrzały Baśń Braci Grimm zajadając popcorn
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
- 95
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
W naszym przedszkolu dzień był pełen wrażeń. Najpierw Maluszki wspólnie upiekły ciasto bananowe, następnie odgadywały bajkowe zagadki, naśladowały niektóre postaci z bajek, tańczyły, pomogły Kopciuszkowi posegregować ziarenka i kolorowały bajkowe obrazki.
Przerwa na czytanie
- 8
Przerwa na czytanie
W tym roku nasza szkoła aktywnie włączyła się w międzynarodową akcję „Przerwa na czytanie – bicie rekordu”.
Rozpoczęliśmy przygotowania od wykonania plakatów „Strefa czytania”, które rozwiesiliśmy w całej szkole. Zajęła się tym klasa 7. 28 października na każdej przerwie uczniowie z książkami w ręku wygodnie pogrążali się w lekturze. Chętni mieli okazję posłuchać głośnego czytania w wykonaniu pani dyrektor Marty Grzeni, innych nauczycieli lub starszych kolegów i koleżanek.
Tak przyjemnie spędzonych przerw dawno nie było i już z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję akcji „Przerwa na czytanie”.
Program dla szkół ,,Owoce i warzywa w szkole ", ,,Szklanka mleka"
Szanowni Rodzice i Opiekunowie,
przypominamy Państwu, iż nasza szkoła kolejny raz uczestniczy w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne. W związku z uczestnictwem w Programie, do szkoły dostarczane są owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne , które następnie są UDOSTĘPNIONE DZIECIOM W KLASACH I-V. W I semestrze roku szkolnego 2021/2022 dzieci uczestniczące w Programie otrzymają, co najmniej 2 razy w tygodniu, przez 10, 11 albo 12 wybranych tygodni, łącznie: 38 porcji świeżych owoców i warzyw oraz soki owocowe, 34 porcje mleka i produktów mlecznych. Do dzieci w ramach Programu w bieżącym semestrze trafią następujące produkty: jabłka, gruszki, śliwki, soki owocowe, marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, kalarepa, pomidorki oraz mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne. Zachęcamy również Państwa do wspólnego kontynuowania w środowisku domowym zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia, co niewątpliwie wzmocni skuteczność Programu, a przy tym będzie inwestycją w zdrowie całej rodziny. Wszelkie informacje dotyczące Programu są dostępne na stronie internetowej Programu dla szkół - https://www.programdlaszkol.org/.
Program grantowy "mPotęga" - ciąg dalszy zajęć
- 83
W sobotę 30 października b.r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji projektu grantowego "mPotęga".
Podczas tych zajęć odwiedziliśmy gospodarstwo państwa Justyny i Jacka Jóskowskich w Borzestowie. Pani Justyna z wielkim zaciekawieniem oprowadziła naszą grupę po nowoczesnym gospodarstwie oraz opowiedziała o wielkim postępie technologicznym. Pan Jacek omówił zasadę działania aplikacji w telefonie, która steruje sprzętem niezbędnym w tym gospodarstwie. Dowiedzieliśmy się ile pożywienia potrzebuje bydło, etapy rozwoju bydła oraz ile zboża sieje się na pole w przeliczeniu na hektary. Chłopcy oczywiście mogli usiąść do dużych ciągników.
Jesteśmy bardzo wdzięczni pani Justynie i panu Witoldowi za poświęcony nam czas i za tak super zoorganizowane zajęcia dla naszej grupy projektowej. Opuściliśmy gospodarstwo z nową wiedzą i z nowym doświadczeniem. Wizyta na gospodarstwie będzie nam bardzo potrzebna podczas kolejnego zadania projektowego, a mianowicie wykonania mapy swojego wymarzonego gospodarstwa.
W tym dniu udaliśmy się również na basen do Kościerzyny na troszkę rekreacji w basenie oraz poczęstunek do Mcdonalda.
ZAJĘCIA - SZACHY c.d.
- 29
Hop, hop i w bok... Skoczek nazywany też konikiem to kolejna bierka , którą poznali uczniowie klasy 1 i 2. Nauczyliśmy się rymowanki o skoczku oraz ćwiczyliśmy ruchy skoczka na tablicy demonstracyjnej.
DZIEŃ DYNI W GRUPIE "SŁONECZKA"
- 101
29 października grupa "Słoneczka" obchodziła Dzień Dyni Dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami dyń oraz badały co znajduje się w ich wnętrzu. Następnie dzieci przystąpili do dyniowych zawodów - odbył się slalom dyniowy oraz przeskakiwanie przez dynię. Dzieci miały również za zadanie oddzielić od siebie jak najprędzej pestki dyni i słonecznika. Nie mogło również zabraknąć zabaw z chustą animacyjną. Dzieci wykonały również dyniowe stworki, przy czym wykazały się ogromną kreatywnością i jednocześnie świetnie się bawiły. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektem końcowym
DZIEŃ DYNI w grupie ,,Maluszki"
- 121
W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy w piątek 29 października, wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.
Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat.
Ogólnopolski program edukacyjny ,, Mutyzm wybiórczy- o lęku bez lęku".
Klasa VI przystąpiła do udziału w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Mutyzm wybiórczy- o lęku bez lęku".
Projekt został objęty patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.
Miesiąc PAŹDZIERNIK jest miesiącem świadomości mutyzmu wybiórczego. Nasi uczniowie oczekują z niecierpliwością na kolejne prezentacje.
Katarynka w smartfonie – klasa V
Nowa galeria Katarynka w smartfonie – klasa V została dodana do albumu fotograficznego
1Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy V powtarzali wiadomości dotyczące lektury pt. „Katarynka” Bolesława Prusa. Na zajęciach połączono ciekawe zadania z odrobiną nowoczesnej technologii, aby w interesujący, nietypowy sposób utrwalić wiedzę o lekturze. Potrzebne były smartfony oraz alfabet Braille’a.
Lekcje w Akademii pana Kleksa – klasa IV
Nowa galeria Lekcje w Akademii pana Kleksa – klasa IV została dodana do albumu fotograficznego
12Lekcje w Akademii pana Kleksa – klasa IV
Uczniowie klasy IV na czas omawiania lektury stali się uczniami Akademii pana Kleksa. Nie spotkali profesora, jednak otrzymali od niego listy ze wskazówkami dotyczącymi pracy w jego szkole.
Uczniowie, po zajęciach związanych z lekturą „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy:
• udoskonalili umiejętność pracy w grupie,
• przećwiczyli redagowanie kartek pocztowych, instrukcji, opisów miejsca i postaci.
Na uczniów czekało w klasie pięć stanowisk o nazwach znanych z lektury:
• „Przędzenie liter”,
• „Kleksografia”,
• „Rupieciarnia”,
• „Geografia”,
• „Kolorystyka”.
Dodatkowo przy każdym stanowisku znajdowała się instrukcja z opisem zadania.
Przy stanowisku „Przędzenie liter” umieszczono opisane koperty z instrukcją do zadania oraz wydrukowaną literą, którą uczniowie mieli obszyć. Kolorowe nici, igły i nożyczki umieszczono w słoiku.
Stanowisko „Rupieciarnia” to zbiór starych przedmiotów, które mogą już być nieznane dla naszych uczniów.
Przy stanowisku "Geografia" znalazły się klej i nożyczki. Umieszczono zdjęcia wybranego polskiego miasta, wzór karty pocztowej do wypełnienia oraz znaczki.
Przy miejscu do „Kleksografii” znajdowały się kartki, pojemnik z wodą oraz farbki.
Po wykonaniu wszystkich zadań, nauczyciel, w imieniu pana Kleksa rozdał uczniom słodką przekąskę.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie