5 października 2017 roku odbyła się szkolna wycieczka do Centrum Hewelianum w Gdańsku. Uczniowie klas IV–VII pojechali na nią dzięki projektowi, który realizują szkoły gminy Chmielno "Podnoszenie jakości pracy szkoły na terenie gminy Chmielno"
Na początku weszliśmy na teren Góry Gradowej, gdzie znajdują się XIX-wieczne fortyfikacje - z okresu napoleońskiego w Gdańsku. Ze szczytu Góry Gradowej rozpościera się wspaniały widok na Gdańsk. Centrum Hewelianum. Na terenie fortyfikacji zobaczyliśmy wystawę „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”, to epizody z historii fortu Grodzisko. Składa się na nią 11 stałych ekspozycji, prezentowanych w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych, położonych na szczycie umocnień. Trasa zwiedzania dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń. Poszczególne ekspozycje bogate są w efekty dźwiękowe i wizualne.
Następnie obejrzeliśmy przepiekną wystawę "Z energią!”. Jest to jedna z większych wystaw Centrum Hewelianum. Na dwóch poziomach w historycznym budynku Kaponiery Południowej zobaczyliśmy wszystko, co związane jest z wytwarzaniem energii i reenergią. Na kilkudziesięciu stanowiskach mogliśmy obserwować, doświadczać, a także wywoływać różnorodne zjawiska. Uczniowie zobaczyli między innymi:
Symulator jazdy. Symulator posiadał cztery tryby jazdy: normalny, pod wpływem alkoholu, zimą i deszczową nocą. Pokazuje też, co się dzieje z samochodem podczas wypadku i ile energii się przy tym wyzwala!
Symulator powodzi. O tym, jak niebezpieczne mogą być wielkie ulewy, można się było przekonać choćby w Gdańsku w lipcu 2016 r. Za pomocą symulatora powodzi możesz spróbować uratować miasto przed niszczącym żywiołem!
Promieniowanie. Na własne oczy możesz zobaczyć, jak promieniuje ruda uranu, ale spokojnie - ten eksperyment jest w pełni bezpieczny!
Górne piętro wystawy zajmuje pracownia reenergii. Poznaliśmy tam drugie życie śmiecia, wiązką światła wprawimy w ruch samolot albo przyjrzymy się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiemy się także, ile lat mają nasze uszy, prześwietlimy baterię, poznamy ziemski piec. Przeszliśmy ekologiczną podróż przez miasto, stanowisko prezentujące „niebezpieczne związki” i mnóstwo innych atrakcji.
Na zakończenie wzieliśmy udział w lekcji doświadczalnej, gdzie wszyscy brali udział w doświadczeniach.
Do domu wróciliśmy wszyscy bardzo zadowoleni oraz wzbogaceni wiedzą.
Zdjęcia w poniższym linku
http://spborzestowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=260