„Nigdy nie jest za późno uczyć się
i zdobywać wiedzę.”
Carlo Collodi
21 października br. w naszej szkole gościli dwaj przyjaciele z agencji artystycznej „Blaszany Bębenek”, którzy zaprosili dzieci do krainy niezapomnianych przygód. Wystawili oni znaną i lubianą przez wszystkich baśń pt. „Pinokio”. W sztuce oprócz głównego bohatera Pinokia, wystąpili: Gepetto, Dyrektor Cyrku, Chytry Lis i animowana pacynka –Gadający Świerszcz. Pinokio- drewniany pajacyk, wystrugany z drewna przez stolarza przeżywał ludzkie emocje, musiał stanąć przed wieloma wyborami. Od pierwszych chwil powołania do życia Pinokio był krnąbrnym i nieposłusznym chłopcem. Był leniwy, kapryśny i nie chciał się uczyć. Charakterystyczną cechą Pinokia był wydłużający się nos z powodu kłamstwa. Miał dobre chęci, ale słabą wolę. Dawał się zwieść niegodziwym zwierzętom, między innymi Chytremu Lisowi-oszustowi, a przez to schodził na złe drogi. Pozytywną postacią był Świerszcz, który starał się wychować i przekonać pajacyka. Chłopiec za dobre czyny otrzymywał nagrody, a za złe ponosił przykre konsekwencje za swoje zachowanie. Na końcu zrozumiał jakim był egoistą i postanowił się poprawić. Pajacyk nauczył się w końcu jak należy postępować, aby cieszyć się miłością i szacunkiem innych. W nagrodę za przemianę, spełnione zostało jego marzenie –stał się człowiekiem i wrócił do swojego kochanego, poczciwego ojca.
„Musisz wiedzieć, że na tym świecie każdy człowiek, czy rodzi się bogaty,
czy biedny obowiązany jest zająć się czymś, robić coś, pracować.
Biada temu, kto oddaje się próżniactwu! Próżniactwo to najgorsza choroba, którą trzeba leczyć natychmiast od samego dzieciństwa.
Później, kiedy jesteśmy dorośli nie można się już z niej wyleczyć”.
„Chłopcy, którzy z takim oddaniem wspierają swoich rodziców w nędzy
i pielęgnują ich w chorobach, zawsze zasługują na wielką pochwałę i wielką miłość (...).
W przyszłości kieruj się rozsądkiem, a będziesz szczęśliwy.”
Ta niecodzienna lekcja wychowawcza – sztuka miała charakter interaktywny. Dzieci były włączone do rozmów, zabawy i tańca. Scenografia, dekoracja, kostiumy i rekwizyty były dopełnieniem akcji inscenizowanego utworu. Wszystkim dzieciom bardzo podobał się teatrzyk, o czym świadczyły gromkie brawa i chęć pozostania z aktorami na dłużej.
DZIĘKUJEMY!