Wczoraj tj. 3 czerwca odbyła się wycieczka przedszkolaków z Łączyńskiej Huty do Gospodarstwa Agroturystycznego w Dolinie Jadwigi.
Zajęcia edukacyjne w formie różnych warsztatów prowadzili państwo Teresa i Klemens Klasowie z Kaszubskiej Kapeli Rodzinnej „Bas” w Sierakowicach i państwo Gabriela i Bolesław Tesmerowie z Gospodarstwa Agroturystycznego w Dolinie Jadwigi w Gowidlinie.
Zostaliśmy bardzo miło przywitani słowami i muzyką "Pozdrowieniem Szczesc Bòże gości witamy i do wypoczynku zapraszamy". Poznacie tajniki kaszubskiej zagrody i żywe pomniki pięknej przyrody. Kapela rodzinna „Bas” wesoło przygrywa i folklor prezentuje.
"Jazda Agrobusem to fajna sprawa, polami , lasami wiedzie ta wyprawa. Ciotka Borowa w Jadwigi Dolinie rzecze w barwnych słowach baśń o tej krainie. Modlitwa u kapliczki da ukojenie, spacer niezwykłą doliną wyciszenie. Życzymy miłych wrażeń”.
Dzieci słuchały i śpiewały wspólnie z kapelą różne piosenki biesiadne w języku kaszubskim.
Przy prezentacjach piosenki kaszubskiej towarzyszyły różne instrumenty muzyczne - akordeon, skrzypce, klarnet, diabelskie skrzypce, burczybas, bas. Poznały ciekawe opowiastki, dowcipy, przysłowia i legendy kaszubskie. Dużo wrażeń dostarczył uczniom utwór literacki „Sédmë farwów” Franciszka Szczęsnego. Dzieci aktywnie odpowiadały na pytania - Skądka na Kaszëbach wzãła sã tradicëjô wësziwkù? Òpòwiedzë përznã, ò czim je pòwiôstka „Sédmë farwów”? Czegò të sã dowiedzôł ò malinczi jagùlce? Òpòwiedzë ò tim, jak to sã sta, że starka naùczëła jazgùlka wësziwkù? Z wiele farwów skłôdł sã ten wësziwk? Dzieci na różnych przykładach zapozoznały się ze strojami kaszubskimi i serwetkami, ich wzornictwem i kolorami. Z radością uczestniczyły w różnych zabawach po kaszubsku, np. „Układanie puzzli wzorów kaszubskich”, „Układanie puzzli serwetek kaszubskich”, „ Podawanie bulew”, „Liczenie ziaren zboża”, „Papierowe jajka”, „Nawlekanie i sznurowanie butów kaszubskich różnego rodzaju”, „Tańce kaszubskie” itd. Prezentowały też swoją własną twórczość kaszubską - poezję i prozę oraz piosenki poznane w szkole.
W ten dzień oprócz zabaw i różnych prezentacji kaszubskich nasi uczniowie mieli bardzo dużo pracy, musieli przygotować wiele posiłków spożywanych na Kaszubach. Potrawy kaszubskie dzieci wykonywały własnymi rękami, dlatego tak wszystko podczas wspólnej biesiady im smakowało. Dzieci wypiekały bułeczki i przygotowały kluseczki do zupy
Chyba największą atrakcją tego dnia dla dzieci był przejazd Agrobusem z niespodzianką spotkania „Borowej Ciotki” - „Słëchôjta terô, lubòtné dzecë, Bòrowô Cotka cos wama rzecze….” z kuferkiem ze słodyczami opowiadała ona legendy o stolemach.
Dzieci choć bardzo zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły do domu
Opiekunowie: Dorota Głodowska, Katarzyna Lejk, Wioletta Penkowska