Przed uczniami kilka dni wytchnienia.
Od 1 do 4 maja, z okazji nadchodzących świąt narodowych, przypadają dni wolne od zajęć edukacyjnych.
Życzymy wszystkim dobrej pogody i aktywnego odpoczynku.
1 Maja
Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.
Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
2 Maja
W Polsce jeszcze przed 1989 rokiem flagę narodową wywieszano 1 maja, ale już na 3 maja flagi były zdejmowane. Czyniono to właśnie 2 maja. Wtedy w miastach wszyscy gospodarze domów musieli pamiętać, by flagę zdjąć, stąd potoczna i nieco żartobliwa nazwa „dzień ciecia”. Jednak od 10 lat w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To dzień, który bardzo szybko zdobył wśród Polaków uznanie. Dzień Flagi został ustanowiony ustawą Sejmu polskiego z dnia 20 lutego 2004 roku, więc 2 maja 2004 roku był pierwszym w historii Dniem Flagi Rzeczpospolitej.
Biel i czerwień - skąd pochodzą kolory flagi Polski?
A dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste".
Dziś najważniejsze jest, by każdy z nas pamiętał o wywieszeniu flagi narodowej na swoim domu czy balkonie. Poczujmy dumę z bycia Polakami!
3 Maja
Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.
3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788r.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.
Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy